Kennel Sidabrine kulka 
Toy and miniature poodles in white, silver and apricot

Apie standartinius pudelių kirpimus

 


Parodinio pudelio paruošimas parodoms turi savų iššukių. Šunų paroda plačiąja prasme grožio konkursas. Kaip ir kitų veislių atstovams - šuo turi būti kuo teisingiau sudėtas, vertinant pagal eksterjerą, turi turėti tipinę laikyseną, teisingą judesį, parodinį temperamentą, bei būti tinkamai išdresiruotas. Tačiau kas sukelia daugiausiai klausimų ir nerimo, ypač pradedančiajam šeimininkui - pudeliui reikalingas geras kailio paruošimas. Pudelio šukuosena parodose turi atitikti nurodytus standartus. Yra penkios FCI pripažįstamos standartinės pudelio šukuosenos, kuriomis galima rodyti šunį parodose:


1. "Klasikinis liūtas" - kai paliekamas "švarkelis", strėnos, kojos skutamos trumpai, paliekant apvalius motyvus "pomponus" ant šonų ir kojų sąnarių arba be jų. Variantas, kai ant šuns šonų formuojami apvalūs motyvai, vadinamas "Continental". Šis kuirpimas, nors ir atrodo  ekstravagantiškai, iš tiesų yra istoriškai susiformavęs laikais, kai pudelis kaip paukštinis šuo retriveris traukdavo iš vandens telkinio nušautus paukščius, medžiotojai dėl paprastumo kirpdavo šuns užpakalinę dalį ir kojas labai trumpai, kad netrukdytų šuniui judėti vandenyje ir neprisiveltų vandens augalų, palikdavo kailio ant krūtinės ir strėnų bei sąnarių, tuo bandydami šunį apsaugoti nuo šalto vandens poveikio gyvybiškai svarbiems organams.

Kirpimas klasikiniu liūtu ("Continental")


2. "Modernas" - šuo kerpamas paliekant trumpus plaukus ant nugaros, formuojant kelnes ant kojų, užkalinėse kojose atkartojant natūralius kampus, ant galvos formuojant pilotę, palaipsniui pereinančią į sprandą, paliekant ilgus plaukus ant ausų, ir formuojant apvalią-pailgą formą ("pomponą") ant uodegos. Šir kirpimas buvo labai populiarus tarybiniais laikais tuometinėje Rusijoje, dabar labiau populiarus tarp neparodinių šunų.

Jaunas šuo kirptas "Modernu"

3."Angliškas liūtas" - kartojama klasikinio liūto forma, formuojant papildomų motyvų ("pomponų) ant užpakalinių kojų, bei skutant "balno" motyvus ant šuns šonų-  istoriškai labai populiari šukuosena 1950-1960 metais Vakarų Europoje, Didžiojoje Britanijoje, dabar sutinkama rečiau, tačiau pasitaiko. 

4."Šuniuku"("Puppy clip") kerpama, kartojant liūto formas, tačiau paliekami plaukai ant kojų, formuojant kelnes, atkartojančias natūralius kampus. Šis kirpimas istoriškai buvo naudojamas ruošiant parodai jaunus šunis, kol dar nėra pakankamai kailio "klasikiniam" liūtui, tačiau skandinavijos pudelių augintojų buvo ištobulintas ir pritaikytas suaugusiems parodiniams šunims, labiau pritaikant vėsiam šiaurės kraštų klimatui, bei šiuolaikiniam  jautriam žmogaus skoniui, kuriam labai nepatinka plikas šuns pasturgalis :). Kirpimas "šuniuku" pritaikytas suaugusiam šuniui, akcentuojant perėjimą iš "karčių" į strėnas ir paryškinant užpakalinių kojų kampus, grumerių vadinamas "Skandinavišku liūtu".  Kirpimas taip išpopuliarėjo, kad šiuo metu turbūt didžioji dauguma šunų Europos parodose būna nukirpti būtent taip vadinamu "Skandinavišku" liūtu. 

"Šuniuko"(Puppy Clip) and "Terjero" kirpimai

5."Terjeras" - kerpama kaip "Modernas", tačiau skutamos ausys ir skutama arba trumpai- tolygiai kerpama uodega. Labai sportiška, patogi prižiūrėti, ir gali būti gan efektinga šukuosena, subalansuota berniukams, bet tinka ir mergaitėms. Tradiciškai dar vadinama "veteranų" šukuosena, kadangi nemažai vyresnių šunų praradę per gyvenimą "liūto" karčius, grįždavo į parodas būtent nukirpti "terjeru", pagal kilmės šalį liaudyje vadinamas "vokišku kirpimu", o FCI standarte dar vadinamas "Skandinavišku" kirpimu, taigi taip ir neaišku, kas iš tiesų atsakingas už šio kirpimo sukūrimą :)

Mūsų šunys, kaip ir dauguma šiais laikais, dažniausiai į parodas keliauja kirpti "Šuniuku" ("Skandinavišku liūtu"), tačiau gyvenime buvo epizodas, kai savo Viką (Grafika Ellanz Donna Karan) buvom nukirpę klasikiniu liūtu su "Continental" elementais (žr.pirmą nuotrauką), tačiau atėjus šaltajam sezonui, teko atauginti kailį ant kojų ir vėl grįžom prie įprasto "Skandinaviško" liūto. "Terjeru" aš kerpu savo patinus, kurie šiuo metu nėra rodomi parodose, kadangi trumpesnio kailio priežiūra reikalauja mažiau laiko sąnaudų, ir man ši šukuosena kuo toliau, tuo labiau patinka, kadangi suteikia šuniui sportiško ir elegantiško šuns įvaizdį.

(Paruošė L.Klovienė)

Grįžti atgal į Blogą apie pudelį
Parašykite
Paskambinkite
Apie
Instagram